Ahşap Dolap Boyama

Ahşap dolap boyama oldukça kolaydır, önemli olan boyanacak alanın kuru ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.

İlk olarak astar sürüp 12 saat bekliyoruz astarı hobi marketlerinden temin edebilirsiniz 12 saat bekledikten sonra su zımparasıyla zımparalıyoruz gözenekleri yok etmek için daha sonra 2ci kat astarı atıp bi 12 saat daha bekliyoruz astardan sonra hobi marketten temin etmiş olduğumuz (rengi siz kalmış ben pembe yaptım) akrilik boyayı kullanıyoruz.

önce ilk katı atıyoruz burdaki en önemli nokta boyayı yedirerek çalışıyoruz eğer ilk katta fazla boya sürerseniz kabarmalar yada dalgalanmalar olabilir.

ilk katı her tarafına uyguladıktan 1 saat sonra ikinci katı uyguluyoruz ikinci katı bitirdikten sonra eğer isterseniz stencil adı verilen şekillerle farklı renkte görüntü sağlayabilirsiniz.

Saksı Boyama

Öncelikle saksının ön kısmı seçilmiş olan boya rengi ile boyanır. Daha tok bir görünüm için iki kat boya sürülebilir. Saksının üzerine yapılacak olan desen karbon kağıdı ile saksıya geçirilir. Geçirilen şekil istenilen boyalar ile renklendirilir.

Renklendirme bittikten sonra şekillerin etrafından boya veya yaldız ile kontör geçilir. Kuruması beklenir ve şeffaf vernik ile parlaklık verilir. (Sprey vernik kullanılabilir.). Saksınız sizin ellerinizden şık olarak tamamlanmış olur. Eğer istenirse kurutulmuş çiçek, ip, düğme vb. materyaller kullanılabilir.

El İşi Ahşap Boyama

Ahşap obje pürüzsüz bir yüzey elde edilene kadar zımparalanır. Ahşap boya gerektiği kadar boş bir kaba sıkılır ve objenin içi, dışı, yanları boyanır. Donmayan özel alçı kaba koyulur, bulamaç hale gelen alçı kaşık yardımı ile objenin üzerine yayılır.

Bir sonraki yazımızda eski ahşap görünümündeki dolabınıza nasıl yeni görünüm verebilirsiniz bunun hakkında bir makale yazacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir