Çam Kapı Modelleri

Çam ağacı kalitesi tartışılmaz, uzun ömürlü mobilya veya ahşap kapılar düşünüldüğünde mutlaka çam ağacı tercih edilmelidir.

Çam kapı fiyatları ise normal çelik kapı fiyatlarına göre çok daha fazladır. Fiyat fazlalığının nedeni çam ağacı biraz daha el emeği şeklinde yapılır ve bu da ekstra işçi ve zaman maliyeti demektir.

Çam Ağacı Özellikleri

ÇAM Kozalaklılar takımının Çamgiller familyasından, iğne yapraklı, reçineli ağaç (Pinus). Birçok türü vardır. Hepsinde yapraklar iğne biçiminde, çiçekler erkekli dişili, erkek çiçekler uzun sürgünlerin ucunda tırtılsı ya da salkım kömeç halinde, dişi çiçekler uzun sürgünlerin dibinde kozalak biçimindedir.

Daima yeşil kalan çam ağaçları en çok tropikal bölgelerde ve dağlık kesimlerde görülür. İğne biçimindeki yaprakları kış mevsiminde dökülmez. Reçineli olan kabuğu genellikle pullu ve kalındır.Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A- C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar.Dişi kozalaklar ise odunsu, iri bir yapıya sahiptirler. Döllenme özellikleri vardır ve uzun süre kalabilmektedirler.

Yapraklar bir yıldan uzun ömürlü olduğu için çam, yaz kış yapraklı ve yeşil görünür, dökülen yapraklar altında sürekli bir örtü oluşturur. Sarıçam (Pinus silves-tris), Düzgün dik gövdeli, kırmı-zımtrak sarı kabukludur. Türkiye ormanlarında yaygındır.

Kıyı 219 çamı (yalıçamı) (P.maritima) üstü yayvan görünüşlü, uzun yapraklıdır. Akdeniz yöresinde yetişir. Halep çamı (P. Halepen-sis), fıstikçamı (P.pinea), karaçam, kızılcam, vb. gibi çam türleri de Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Çamların hepsinden, reçineli yapi kerestesi elde edilir. Fıstıkçamından elde edilen fıstıklar, mutfaklarda ve tatlıcılıkta kullanılır.

Kullanım alanları

Çam ağacının tıbbi olarak pek çok faydası vardır. Özellikle kronik öksürük için mucizevi bir etki sağlar. Astım tedavisinde, balgam ve idrar sökmede çam ağacından yararlanılmaktadır. Ayrıca doğumu kolaylaştırdığı rivayet edilir. Güzel kokusu pek çok parfüm esansında kullanılmaktadır. Kereste ticaretinde önemli bir yeri olan çam ağacı kağıt hamuru yapımında da değerlendirilmektedir.

Rus Kereste

SAYB Orman Ürünleri Ltd. Şti.
422 sk no:13 keresteciler sitesi Bornova/İZMİR
Tel: 232 486 22 79 Fax: 232 46156 77 [email protected]
* inşaatlık rus kereste * doğramalık rus kereste * lambri * rabıta * plywood
Plywood:
İthal Film Kaplamalı Plywood Özellikleri
Ölçüler
915 x 1830mm, 1110x2560mm, 1200x2400mm, 1220 x 2440mm, 1250 x 2500mm
Kalınlık
2.7mm’den 25mm’ye değişik kalınlıklarda
Malzeme
Poplar, birch
Kaplama
Poplar, birch, okoume, meranti,
Zamk
WBP, MR
Film
Kahverengi, siyah
Kalite
A/A grade
CE ve ISO9001 belgeli ürünler. kereste ve diğer ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için lütfen saybkereste . com adresi ziyaret ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir