Çipli Kimlik Kartı

ÇİPLİ KİMLİK KARTI – TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI – (YENİ NÜFUS CÜZDANI)

Akıllı Kimlik Kartı Geliyor !

Artık Türkiye ‘de çipli kimlik kartı uygulamasına geçti. Yeni Kimlik Kartı BOLU ‘da dağıtımları tamamlandı. Ortalama Biraz geç bir uygulama olsada yinede birşeyleri görebilmek açıkcası insanı sevindiriyor. Bolu ‘da şu ana kadar 220 bin kişiye yeni çipli kimlik kartı verildiği belirtildi.

Tübitak tarafından geliştirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaşın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor. Vatandaş kimliğini hem parmak izini hem de belirlediği 6 haneli sayısal şifresi ile kullanabiliyor. Halen Bolu’da 300 kişi tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandaşlarla ilgili bilgilere ulaşılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalışılan sağlık veritabanı ile de çalıştırılması öngörülüyor.

Herşey güzel aslında Türkiye ‘de son 9 yılda belki yapılan adam akıllı ilk uygulama budur diyebiliyorum. Ancak insanın aklına çeşitli sorular gelmiyor değil…

Mesela öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; bir ösym sınav sonuçları açıklanıyor sistem yoğunluğundan öğrenciler siteye giriş yapıp sonuçlarına bakamıyor, yine tercih yapacakları son 5 gün kimse siteyi kullanamıyor. Bu çipli kimlik kartı kullanımında da böyle olacaktır. Buna açıkcası adım gibi eminim. Gideceksiniz bir eczaneye ilaç alacaksını çipli kartınızı verdiğinizde size verilecek cevap “Şuan sistem yoktur”

yeni nüfus cüzdanının görünümü

yeni nüfus cüzdanı

türkiye cumhuriyeti yeni kimlik kartı

3-4 yıl içerisinde yeni nüfus cüzdanı olan çipli kimlik kartlarının dağıtılacağı belirtildi ancak benim tahminimce “sistem şuan yok, işleminizi yapamıyoruz” gibi cümlelerin tam olarak ortadan kalkması ülkemizde şöyle + 3-5 yıl daha sürer. En kısa deyimle 10 yıl sonra çipli kimlik kartımızı her yerde kullanabiliriz 🙂 Bu konuda haksızsak aşağıda yorum bölümü var arkadaşlar sizlerde düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir