Bez Maske Yapımı

Koronavirüs belasının 2019 Aralık ayında önce Çin’de, kısa süre sonrasında da tüm dünyada hayatımıza girmesi ile birlikte, virüsten korunma amacıyla, özellikle kalabalık ortamlardan en etkili silahımız maske takmaktır.

Ülkemizde ilk 1 aylık süreçte, hemen hemen tüm TV kanallarında “maske takmayın”, “maske gereksiz”, “maske sağlam insanı da hasta eder” gibi yakın anlamlarda, insanlara çağrılar yapılmış olsa da; Dünya Sağlık örgütünün önerisi maske takmaktan yana olmuştur.

Özellikle ÇİN, salgında ilk günden itibaren halkına maske taktırarak kısa sürede koronavirüsü kontrol altına almayı başarmışken, Türkiye’de maske takma zorunluluğu virüsten yaklaşık 1 ay sonra hayatımıza yarım yamalak girdi. Yarım yamalak diyorum çünkü; şuan elinde maske olmayan bir insan, herhangi bir Eczaneden parayla maske almak istiyorum dediğinde SATIŞ YASAK cevabı alacak. 

Maske takacağız artık bu konuyu pek tartışan yok AMA maske satışının yasak olduğu şu dönemde maskeyi nereden bulup takacağız? Önce epttavm, sonrasında e Devlet, daha sonrasında e Devlet başvurusu + Telefona gelen SMS bilgilendirme mesajı ile Eczaneden maskeyi ücretsiz alabileceğimiz söylendi de…

Peki benim gibi tüm kanallardan başvuru yaptığı halde eline hiç maske ulaşmayan kişilerin ne yapması lazım? Maskesi olmayanlar, hiç bir kanaldan maske alamayan kişiler için;

Evde Bez Maske Nasıl Yapılır?

Pamuklu kumaştan 25 x 15 cm boyutlarında iki parça kesin. Sık dokunmuş tekstil ürünü ya da pamuklu çarşaf olabilir. Elde başa bir şey yoksa tişört kumaşı da işe yarar. Dikdörtgen biçimindeki iki parçayı üst üste koyun; maskeyi elde tek bir parça varmış gibi dikeceksiniz.

Uzun tarafları 0,6-7 cm eninde içe katlayıp dikin. Sonra iki katlı bezi kısa taraflarından 1-1,2 cm kadar içe katlayıp dikin.

Devamını oku…