Bez Maske Yapımı

Koronavirüs belasının 2019 Aralık ayında önce Çin’de, kısa süre sonrasında da tüm dünyada hayatımıza girmesi ile birlikte, virüsten korunma amacıyla, özellikle kalabalık ortamlardan en etkili silahımız maske takmaktır.

Ülkemizde ilk 1 aylık süreçte, hemen hemen tüm TV kanallarında “maske takmayın”, “maske gereksiz”, “maske sağlam insanı da hasta eder” gibi yakın anlamlarda, insanlara çağrılar yapılmış olsa da; Dünya Sağlık örgütünün önerisi maske takmaktan yana olmuştur.

Özellikle ÇİN, salgında ilk günden itibaren halkına maske taktırarak kısa sürede koronavirüsü kontrol altına almayı başarmışken, Türkiye’de maske takma zorunluluğu virüsten yaklaşık 1 ay sonra hayatımıza yarım yamalak girdi. Yarım yamalak diyorum çünkü; şuan elinde maske olmayan bir insan, herhangi bir Eczaneden parayla maske almak istiyorum dediğinde SATIŞ YASAK cevabı alacak. 

Maske takacağız artık bu konuyu pek tartışan yok AMA maske satışının yasak olduğu şu dönemde maskeyi nereden bulup takacağız? Önce epttavm, sonrasında e Devlet, daha sonrasında e Devlet başvurusu + Telefona gelen SMS bilgilendirme mesajı ile Eczaneden maskeyi ücretsiz alabileceğimiz söylendi de…

Peki benim gibi tüm kanallardan başvuru yaptığı halde eline hiç maske ulaşmayan kişilerin ne yapması lazım? Maskesi olmayanlar, hiç bir kanaldan maske alamayan kişiler için;

Evde Bez Maske Nasıl Yapılır?

Pamuklu kumaştan 25 x 15 cm boyutlarında iki parça kesin. Sık dokunmuş tekstil ürünü ya da pamuklu çarşaf olabilir. Elde başa bir şey yoksa tişört kumaşı da işe yarar. Dikdörtgen biçimindeki iki parçayı üst üste koyun; maskeyi elde tek bir parça varmış gibi dikeceksiniz.

Uzun tarafları 0,6-7 cm eninde içe katlayıp dikin. Sonra iki katlı bezi kısa taraflarından 1-1,2 cm kadar içe katlayıp dikin.

15 cm uzunluğunda ve 3 mm genişliğinde lastik bandı maskenin iki kenarına yerleştirin. Bunlar kulaklara geçecek halkalar olacaktır. Lastik bandı beze iliştirmede daha büyük bir iğne ya da toka kullanın. Bağlantı yerleri sıkı olsun.

Elinizde lastik yok mu? O zaman saç ya da baş bandı kullanın. Elinizde sadece ip varsa bağları daha uzun tutup bu kez başınızın arka tarafına bağlayabilirsiniz.

Lastiği hafifçe çekerek düğüm yerlerinin kıvrılmış kenarın içinde kalmasını sağlayın. Meskenin kenarlarını lastikle birlikte ayarlayarak yüzünüze tam oturmasını sağlayın. Ardından lastik bandı kayıp gitmemesi için sağlamca yerine yerleştirin.

Maske satışının yasak olduğu şu dönemde ilaç gibi bir konu oldu.

Kaynak 1: Centers for Disease Control and Prevention
Kaynak 2: ttb.org.tr

NOT: 3 defa epttavm sitesi üzerinden başvuru yaptım. Site sürekli hata verdiği için, belki başvuru formum ulaşmamıştır düşüncesiyle 3 defa siparişi saatlerce uğraşarak verdim. (5-6 Nisan 2020 tarihinde)

turkiye.gov.tr üzerinden ilk başvurular başladığı gün tekrar maske siparişi verdim, ilk siteden belki sipariş ulaşmamıştır ya da o sitedeki siparişleri dikkate almayacaklar düşüncesiyle… Bir kaç gün bekledim herhangi bir bildirim gelmeyince tekrar bir kez daha sipariş verdim.

Aradan bir kaç gün geçti yine TV’de bir açıklama yapıldı, turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapılacak ve telefona SMS gelecek bu SMS ile gidip eczaneden maske alacağımızı öğrendiğimde tekrar turkiye.gov.tr sitesinden başvuru yaptım, aradan 3-4 gün geçti bir SMS gelmeyince tekrar başvuru yaptım.

Son başvurumun üzerinden de bir kaç gün geçti. Halen bir SMS bildirimi almadım. (şimdi tarih: 24.04.2020)

Maskeye ulaşabilmek için kırk takla attım. Sanırım benim maske siparişim Koronavirüs salgını bitince gelecek, ya da bir gün maske satış yasağı kalkacak gidip parayla alabileceğim.

Güncelleme: Bir kaç siparişin ardından ve yaklaşık 1 – 1.5 aylık bekleyişten sonra HALEN MASKE SİPARİŞİM GELMEDİ.  Sanırım dağıtma kapasitelerinin olmadığını kendileri de kabul etti. İlk etapta 50’lik paket olmak şartıyla ve max. 1 TL ücrete Eczanelerde, Marketlerde, İnternette vb. kanallarda maske satışını tekrar serbest hale getirdiler. (Oysa ki daha önce üstüne bastıra bastıra “asla parayla maske satışı olmayacak” diyen kişi Sn. Cumhurbakanı Erdoğan’dı)

İki üst paragrafta yazdığım gibi “ya da bir gün maske satış yasağı kalkacak gidip parayla alabileceğim…” Hepimiz için son durumun büyük ihtimal bu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir