Lapya Nedir?

Kayalıklar üzerindeki oymaları görmeyen yoktur. Bunların bir çoğu eski çağlarda el işçiliği ile yapılsa da bir kısmı doğal ve kendiliğinden oluşur. Kendiliğinden oluşan bu oymalara lapya adı verilir.

Lapya en küçük karstik çözünme şekilleridir. Kalkerli yamaçlarda yağmur ve kar sularının yüzeyi eriterek açtıkları küçük oluklar dır. Oluşan çukurluklar keskin sırtlarda yan yana sıralandığından yüzey pürüzlüdür. Büyüklükleri birkaç cm ile birkaç metre arasında değişir. Lapyalar oyulmuş, delinmiş ve derin yarıklara bölünmüş sivri kayaçlardan oluşur. Toroslar’da, Bolkar Dağları ile Aladağlar ’ın yamaçlarında bu tür şekiller yaygın olarak görülür.

Doğal lapya ile el işçiliği olan bir oymayı ayırt etmenin en kolay yolu; Oyuk içerisinde murç izi olup olmadığına bakmaktır. Öncelikle oyuk içerisi temizlendikten sonraıslak ve kuru ayrı ayrı kaliteli fotograflar çekerek bilgisayar üzerinden incelediğinizde farkı çok daha iyi anlarsınız.

Örnek Lapya Oymalar

lapya

lapya

lapya oyma

lapya oyma

Lapya oymalar hakkında sorularınızı konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Lapya Nedir?” Yorumlar

  1. Dağcı Kerim

    Çok faydalı bir konu olmuş. insanlar her kayaya bakıp burada işçilik var diyerek yorumluyor. önce lapya nedir onu öğrenmeleri gerekir !

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir