Hostel Nedir?

Hostel Nedir?
Hostel, düşük bütçe ile seyahat eden Sırt çantalılar, gezginler, öğrenciler için ucuz konaklama fırsatı sağlayan, çoğunlukla mutfağı da olan küçük otellerdir. Bu küçük otellerde odaların bir kısmında, bazılarımızın öğrenci yurtlarından aşina olduğu ranzalar ve yataklar var.

Hostel konaklama ücretleri ne kadardır?
Hostel konaklama fiyatları elbette destinasyona göre değişiyor. Örneğin Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde kendime ait hostel odası için 3$ ödemiştim. Gezginlerin Bangkok’taki ünlü sokağı KhaoSan Road‘da etrafında perdeleri olan ranzalı yatağım için 150 Baht (9 TL) öderken, Sidney’deki stil sahibi YHA hosteline gecelik 32 AU$ (57 TL) ödediğim oldu.

Hostel ücretlerinin destinasyona göre ne kadar olabileceklerine dair fikir edinmek istiyorsanız hostelword ve hostelbookers sayfalarına göz atmanız yeterli. Zaten bir seyahatteyseniz yukarıdaki sayfaladan rezervasyon yapabilirsiniz. Lonely Planet, Rough Guide gibi seyahat rehberi kitapları yanınızda varsa, kitaplardaki destinasyon rehberleri bölümünde tavsiye edilen hostellerin isimlerini görebilirsiniz. Rehber kitapların önerdiği hostellerin yanında, yukarıdaki hostel sitelerindeki kullanıcı deneyimleri ve yorumlarına göz atmak daha akıllıca ve güncel olabilir.

Hosteller güvenli mi?
Genellikle güvenlirler. Şimdiye kadar yüzlerce hostelde kaldım ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadım. Çoğu hostelde locker denilen kilitli dolaplar ücretsiz sağlanıyor. Bu dolaplara çoğunlukla 50-60 litrelik sırt çantası sığmaz, ancak 40LT’ye kadar olan çantalar, laptop, cüzdan, pasaport veya değerli eşyalar konabilir. Yanınızda bu dolap kapıları için asma kilit taşıyın. Ayrıca sırt çantasının güvenliği konusunda hassas olanlar, sırt çantasının fermuarlarına da kilit takabilir.

Yanınızdaki pahalı şeyler ortalığa saçmıyorsanız çok da endişelenecek bir şey yok. Doğrusu kaldığım bir çok hostelde dorm odasındaki ranzaların üzerinde pasaport, cüzdan, iPad veya laptop görmüşlüğüm çoktur. Endişeli olanlar seyahat sigortası yaptırabilir.

Hostelde konaklamak için ne gerekiyor?
Cebinizde biraz paranızın ve pasaportunuzun olması durumunda hostellerde konaklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir