Kinoa Nedir?

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitkidir. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir. Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır. Yine arkeolojik verilere göre günümüzden 5.200 ila 7.000 yıl öncesine kadar da insanlarca doğadan toplanarak yenmekteydi. İnkalar tarafından tarımı yapılır ve manevi değer atfedilirdi. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kinoa)

Ayrıca, 2013 yılı “Birleşmiş Milletler Bölge Ofisi” tarafından “2013 Kinoa yılı” ilan edilmiştir. Kionanın bazı türleri ICBA’nın testlerine göre 40 dS/m düzeyinde tuzlulukta yetişebilmektedir.

Kinoa hem tok tutucu olması hem de yağ yakıcı özelliğinden dolayı bir çok diyetisyen tarafından da tavsiye edilmektedir. Nasa Astronot yiyeceği olarak kinoayı seçmiştir. Nasanında buradaki amacı; en az gıdayla tok kalmaktır.

ÜNLÜLER’de KiNOA’YI ÖNERİYOR !

Zahide Yetiş İlk Defa Bir Zayıflama Ürününü Önerdi!

Çıktığı Her Programda Sürekli Hiçbir Zayıflama Ürününün Arkasında Durmadıgını Belirten Zahide Yetiş Kinoa‘nın cıkması ile birlikte artık tüm programlarında kendısıne gelen nasıl zayıfladınız sorusunu kinoa ile cevabını veriyor. Hem Programında Hemde İnstagram Hesabından Kinoa‘yı Öneriyor !

Mükemmel Tok Tutucu ve Yağ Yakma Etkisine Sahip.. 2 Günde 800 Gram Kaybettim. Sahte İlaçlardan Uzak Durun Obezite ile Mücadelenin Desteklediği Kinoa Kullanın. ” Zahide Yetiş

Akapunktur Uzmanı Dr. Murat Topoğlu’da Kinoa Dedi!

Akapunktur Uzmanı Olan Dr. Murat Topoğlu’da Kinoa‘yı Öneriyor !

UZMANLAR KİNOA’NIN FAYDALARINI ANLATIYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir