Gönüllü Askerlik Başvuru

Son zamanlarda şehitlik haberleri bu kadar artsa da, gönüllü askerlik başvuruları da gittikçe artmaya başladı. Aslında gönüllü askerliğe bu kadar talep olmasının nedenini anlamak çok zor değil; İşsizliğin bu kadar artması ve boşta gezen yüz binlerce kişinin en azından askerlik yaparak bir maaşa sahip olmak istemesidir.

Öncelikle Askerlik ve Gönüllü askerlik (Sözleşmeli Erbaş Er) kavramlarının ne olduğunu, aralarındaki farkları yazalım.

Askerlik Nedir?

Türk istiklal ve cumhuriyetini, Türk vatanını korumak ve kollamak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Her Türk erkeğinin mecburi vatani görevidir. (Herhangi bir sağlık sorunu, bir engel vb. bazı özel durumlarda askerlik yapılmaz ve askerlikten muaf olunur. Ortada hiç bir sorun yokken askerlikten yırmak için ya paranız çoktur ya da bir vekilin oğludursunuz ya da bir vekil onun sizin bir kaç dereceden akrabanızdır. Bu liste uzayıp gider.)

Gönüllü Askerlik Nedir?

Sözleşmeli olarak göreve başlayan paralı askerliktir. Günümüz şartlarında 2000 TL gibi bir maaş alırlar. 10 sene görev yapma zorunlulukları vardır. Çoğunlukla bekarlardan seçilirler. Evli olasalar bile eşlerini kışlaya götüremezler, normal askerler gibi eşini veya çocuğunu görmek için çarşı izni beklerler.

Gönüllü askerlik başvurusu nasıl yapılır? (Sözleşmeli Er)

Türk Silahlı Kuvvetleri resmi internet sitesi üzerinden https://pertem.kkk.tsk.tr/01Basvuru/sozer/v01/kimlikBilgileri.aspx?ssid=b033f7ec-77e9-455c-a264-7ebe123b3242&tid=96 yapılır. (Genellikle bu ve benzeri başvuru siteleri genellikle kapalıdır.)

Başvuru yaptıktan sonra, bir de sonuçları bekleme çilenizin başlayacağını üzülerek belirteyim. Gönüllü askerlik başvuru sonuçlarını Kara Kuvvetleri Komutanlığı ‘nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanır. (Sonuçlar kaç günde açıklanır? Bunu biz de bilemiyoruz, tahmin de edemiyoruz ancak; Bir vekil seçimi olsaydı, son seçimlerin açıklanma süresinden yola çıkarak başvuru sonuçlarının 2 dakikada açıklanacağını tahmin edebilirim.)

Hava Teknik Okullarının (tekok.edu.tr) paylaşmış olduğu Sözleşmeli Er Erbaş Soru Cevap Pdf dosyasını indirerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Soru, görüş ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir