Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

SAHTE ALTIN NASIL ANLAŞILIR ?

Altın alacaksınız ancak sahte altın korkusu var değil mi ? Malum altın fiyatları bu kadar düşmüşken durumu fırsat bilen sahtekarlar elbette büyük meblalarda altın alımı yapan kişileri tespit etmeyi başarabiliyor. Aşağıdaki yazıları hiç okumadan sahte altını nasıl anlarım sorusuna cevap aramak yerine size en doğru çözümü sunmamızı isterseniz; tanıdık bir kuyumcu ile alışveriş yapmanız olacaktır. Ancak tanıdık bir kuyumcu bilmiyorum, herhangi bir yabancıdan altın alacağım, sahte altın almaktan korkuyorum diyorsanız konumuzu okumanızda fayda var.

sahte çeyrek altın, sahte cumhuriyet altını, altın yüzük olarak tanıtılan sahte altınlar gibi birçok farklı şekilde sahte altın türleri ile karşılaşmak artık eskisinden daha kolay. Çünkü şu sıralarda altın alımında inanılmaz bir artış sözkonusu.

Sahte Altını Gerçek Altından Ayırt Etmenin Yolları

1- Altın üzerindeki ayar ve patent damgaları. 14 Ayar altın için 14, 575, 585. 18 Ayar altın için 18, 750. 22 Ayar için 22, 912, 930, 933 gibi altın ayarını belli eden damgalar bulunur. Örneğin, yüzük, bilezik, kolye ve benzeri takıların içerisinde veya klips bölgelerinde damgalar bulunmaktadır. Marka patent damgası her altın üzerinde yer almayabilir fakat altının kaç ayar olduğuna dair “Ayar Damgası” mutlaka yer alması gerekir. Altının uzun süre kullanımı sonrasında bu ayarı gösteren damgalar zaman içerisinde aşınarak silinebilir. Bunuda göz ardı etmemeniz gerekiyor.

2- Altını sert bir zemin üzerine fırlattığınızda net bir ses çıkartır. Sahte altın ise aynı bir teneke kutuyu yere atmaktan farklı değildir.

3- Altını ikiye bölerek iç rengine bakabilirsiniz, eğer sadece yüzey kaplama değilse tüm renkler aynı olmalıdır.

4-  Hemen hemen her kuyumcunun mağazasında bulundurduğu “Mihenk taşı ve altın ayar asitleri” bulunmaktadır. Bu yöntemde altın, mihenk taşına sürtülerek bir çizgi oluşturulur. Ardından bu çizilen çizgi üzerine asit damlatılır, eğer asit döküldükten sonra oradaki çizgi silinip yok oluyorsa ayar daha düşüktür veya altın değildir.

5- Gerçek altın oksitlenmez, sahte altın oksitlenir. (Yer altı mezarlarından çıkan altınları düşünün binlerce yıl sonra bile halen ilk günki kadar temiz ve saf…)

6- Altın diğer metallerden oldukça yumuşaktır.

Sahte altın

Gördüğünüz gibi sahte altını gerçek altından ayırmak sıradan bir altın alıcısı için zor hatta imkansız bir durumdur. Ver altını ikiye bölmek istiyorum diyemezsiniz. Ya da altının üzerini derince çizip iç rengine de bakma gibi bir şansınız olamayabilir. Bu nedenle altın alımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tanıdık bir kuyumcudan altın alışverişi yapmak ya da yanınızda bu işten gerçekten anlayan birinin olması sorunu çözecektir.

Örnek: Sahte altın ile ilgili; bugun.com.tr/gercek-diye-cin-mali-altin-sattilar-90351-haberi.aspx sayfasında görüldüğü gibi, çin malı sahte altınları gerçek altın diye satanları ya da sahte cumhuriyet altını, çeyrek altını ya da sahte yüzükleri gerçek altın diye satanlar ile ilgili bir çok farklı kaynaktan haber bulmak mümkün.

Altın fiyatlarının düşmesi ile herkes altın alımına yoğunlaştı, parası olan altına yatırım yapıyor. cpkn.net sitesi olarak ileri ki konularda güncel altın fiyatları ve altın alırken nelere dikkat edilmeli gibi konular ile okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizlerde sahte altın hakkında sormak istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bol altınlı günler.

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?” 6 Yorum Yapılmış

 1. Dnndnd

  İkiz ini yapabilir sahte der geçer
  Gibi ihtimaller olabilir parayi gören değişiyor güvenilir kuyumcu mu var

  Cevapla
 2. Dnndnd

  Güvenilir bir kuyumcu bulmak çok zor ikisini yapılma ihtimalini düşünüp analiz veya göz ardı etmek sıkıntı

  Cevapla
 3. Necmettin avcı

  Yuzugumde 18k750 yaziyor kuyumcuya gösterdim altin degil dedi.yardımcı olsaniz sevinirim

  Cevapla
 4. Administrator Post author

  merhabalar.
  altınları mutlaka bir kuyumcuya göstermenizde fayda var.

  Belirttiğiniz gibi bir altın açıkcası bende bilmiyorum.
  saygılarımla.

  Cevapla
 5. Nuri

  Iyi calismalar. Birisi bana cok kucuk (boncuk) kadar altin satmak istiyor.
  Kuyumcuya sordum daha once hic boyle bi altin gormedim diyor. Tasa surdu analize yollmadan birsey diyemem diyor…
  Supheli bir durum ne yapmaliyim ?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir