Vantilatörün ve Klimanın Zararları

Havaların ısınması ile birlikte vantilatör ve klima kullanımı da artmaktadır. Bu da beraberinde vantilatör ve klimadan kaynaklanan hastalıkların artışında büyük rol oynar. Aşırı sıcak odalarda, salonlarda, ofislerde, cafelerde ve aklınıza gelebilecek her yerde klima ve vantilatörü büyük sıklıkla kullanıyoruz. Peki ne serinleticiler ne kadar sağlıklı ? Uzmanlar; illaki bir serinletici kullanılacaksa, klima kullanımı tavsiye etmektedir. Ancak daha ekonomik oluşundan dolayı hemen hemen her yerde vantilatör tercih ediliyor.Bir çok vantilatör çeşidi vardır. Tavan vantilatörü, masa vantilatörü, ayaklı vantilatör, el vantilatörü vb. Hemen hemen hepsininde zararlı olduğu kesin olarak kabul edilmiştir. Vantilatör kullanımında en çok dikkat etmeniz gereken, üflenen havanın size temas etmemesi gerekmektedir.

Bulunduğunuz yönden başka bir yöne doğru vantilatörü çalıştırmalısınız. Aksi durumda boyun tutulması, kemikler sızlama, birçok alerjik hastalıklar, solunum hastalıkları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Sağlık uzmanları Gece Vantilatör, Gündüz Klima kullanılmasını tavsiye etmektedir. Gece kullanılan vantilatörden çıkan hava direk üzerinize doğru gelmemeli. Gündüz kullanılan klimada ise; soğukluk derecesi aşırı soğuk olacak şekilde çalıştırılmamalı. Aşırı soğuk çalıştırmak hen klima ömrünü azaltmaktadır, hem de vücut açısından ciddi manada zararlıdır. Sonuç olarak: Klima daha sağlıklıdır, çünkü sizi serinletmek için kullandığı havayı dışarıdan alır ve temizler. Vantilatörde ise durum çok farklıdır, sizi serinleten hava ortamın içerisindeki pis eski havadırsadece hava hareket ederek serinletir. Bu da hem kullanılan hava açısından hem de vücuda zararları açısından tavsiye edilen bir durum değildir.

Klima

Klima

Şunu da hatırlatmak isteriz, artık birçok vantilatör üreticisi de dışarıdaki havayı kullanmaya çalışmaktadır. Bu şekilde üretim devam ederse vantilatörler uygun fiyatları ile klimaların yerini alabilir. Soğuk buhar kullanarak serinleten vantilatörler de oldukça kullanışlıdır ve diğer vantilatörlere göre sağlık açısından daha faydalıdır. Sağlıklı Günler Dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir