Ösym Sınav Sonuçlarına İtiraz

Kpss vb. sınavı sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi, öğrenim durumunun değişmesi vb. durumlar için ösym’ye dilekçe gönderilebilir. (ÖĞRENCİ SEÇME ve YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANLIĞINA Bilkent / ANKARA)

Sınav sonuçlarına itiraz ve sonuçların tekrar değerlendirilmesi isteği için Genel Amaçlı Dilekçe Örneğinden faydalanacağız.

ÖSYM hazır olarak dilekçe örneğini sitesinde yayınlamış bu dilekçeyi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kpss başvuru klavuzunda yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken dilekçeyi yazıcıdan çıktı alıp gerekli alanları doldurarak ptt aracılığı ile ösymye göndermek. Genel amaçlı dilekçe örneğine https://www.osym.gov.tr/dosya/1-56369/h/dilekceornegi.pdf buradan ulaşabilirsiniz.

Benim sınav sonuçlarım da da %99 bir yanlışlık olduğu için ben yarın bir dilekçe göndereceğim. Genel yetenek alanında 18-20 adet, genel kültür alanında ise 8-10 adet doğru sayım eksik görünüyor (toplamda 26-30 adet doğru sayım eksik !).

ÖSYM dilekçe hakkında sormak istediklerinizi konu altındaki yorum alanından belirtirseniz kısa sürede bilgim dahilinde sizlere yanıt vermeye çalışacağım.

Ösym Sınav Sonuçlarına İtiraz” 59 Yorum Yapılmış

 1. Administrator Post author

  Ne gariptir değil mi arkadaşlar… Biz bu sınav sonuçlarına itiraz ettiğimiz dönem, tam da fetönün soruları çaldığı zamanmış !

  Aradan yıllar geçti işin kokusu sonradan çıktı ortaya.
  Olan sadece emeklerimize oldu.

  Cevapla
 2. merve didem tıraş

  merhaba ben az önce ygs sonucuma baktım ama maalesef barajı geçememişim bu ne demek oluyor,ben hesapladıgımda 45 net yapıyoru buda yaklaşık 250 puan yapar ama benim puanım 133 lütfen cevap kagıdımın yeniden degerlendirilmesini istiyorum:((((

  Cevapla
 3. inci

  mrb 2012 de ygs ye başvururken öğrenim bilgilerimde yanlışlık oldu 2013de ygs ye başvurduğumda başvuru merkezine gidip düzeltebilirmiyim yoksa dilekçe yazmam gerekiyormu ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 4. tuba

  mrb benim puanım kpss puanım hesapladığımdan 7..8puan aşağısı geldi.ama emin de değilim.itirz dilekçesi yazıp yazmamakta karasızım.sizce ne yapmalıyım??

  Cevapla
 5. merve

  arkadaşlar mrb bende ygs itiraz dilekçesi verdim ama sonucumda hala bi değişiklik yok ve yarın lys başvuruları bitiyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. sonucların ne zman belli olacagı hakkında bi bilginiz var mı ?

  Cevapla
 6. Administrator Post author

  Konuyu açtıktan sonra unutmuşum yazmayı. Arkadaşlar bende kpss için itiraz dilekçesi gönderdim ancak cevap 2,5 ay sonra geldi 🙂 Yani onlar cevap verdiğinde zaten tüm tercihler bitmişti…

  Kısacası dilekçe gönderip cevap beklemek yerine, umarım dilekçe gönderecek bir durumla hiç karşılaşmazsınız. 2-3 ay sonra dilekçeye cevap geldiğinde insanın morali bozuluyor. Hiç cevap vermeselerdi daha iyiydi. Zaten 2-3 ay geçiyor aradan tam unutuyorsunuz bi bakmışsınız postacı elinde bir zarfla geliyor. ÖSYM 🙂 Film gibi bir ülkeyiz. Koy koy izle.

  Cevapla
 7. su

  mrb dilekçede sınav adı ve sınav dönemi kısımlarına tam olarak ne yazacağız?

  Cevapla
 8. aselim

  iyi günler bende ösym dilekçe gönderdim ama hala cvp gelmedi. ne yapabilirim sizce ben ve birçok arkadaşımın doğru ve yanlışları aynı oranda ne yapabilrim ya

  Cevapla
 9. rewşi...

  arkadaşalr ben gönderdim fakat 10 günü geçti ve halen bana dönen olmadı ve sistemde puanımla alakalı birşey değişmedi.. bu kadar zaman geçmesi doğal mıdır yoksa napabilirim ?? bu konu hakkında fikri olan var mıdır acaba ?

  Cevapla
 10. havva yıldız

  Bende 2011 ygs puanımın yalnış hesaplandığı kanısındayım.Bundan dolayı itiraz dilekçemi yazdım.Pazartesi günü ptt den aps ile itiraz dilekçemi göndereceğim.İtiraz dilekçeleri 27 mayısa kadar işleme alınacak.Konuyla ilgililenenler acele edin.

  Cevapla
 11. arzu aktaş

  ben henüz dilekçe yazmadım ve kafam çok karışık puanımın az geldiğini düşünüyorum acaba dilekçe yazmak için ne kadar zamanım var yani belli bir zaman içinde mi itiraz edebiliyoruz bunu öğrenmek istiyorum geç olmadıysa bnde dilekçe yazacağım bilgisi olan cevap yazabilir mi?

  Cevapla
 12. nur

  ygs itiraz dilekçesi on beş gün içnde belli olcak ve bu durum sonucunda lys kayıtlarıda yarın son buluo bu durum nsıl bi çözüme kavuşacak lys kayıt süresi uzarmı

  Cevapla
 13. serhat karacan

  Benşuan dilekçe gönderewmiyorum bana ne olur yardımcı olu….

  Cevapla
 14. serhat karacan

  sayın öysm başkanımız benim soru kitapçığımda 20 ye yakın netim çıkmamış kitapçığımın tekrardan gözden geçirilmesini istiyorum saygılarımla………..

  Cevapla
 15. Ayşemin SALIK

  ben ayşemin salık 2011 ÖSYM sınav kağıdımın tekrar okunmasını istiyorum bilgilerinize arz ederim.

  Cevapla
 16. sefa

  peki dilekçeyi cıkartım ösymnin hesabına felan para yatırmak gerekiyormu yoksa ptt direk gönderebiliyormuyuz. Hangi adrese gönderiyoruz onuda yazarmısınız acil olarak.Teşekkür ederim .

  Cevapla
 17. fatma

  dikçeyi yazdım nerden ve nasıl göndercem yardımcı olur musunuz lütfenn!!

  Cevapla
 18. burçin kasap

  çok pardon referans numarası 17 yazacaktım 🙂

  Cevapla
 19. burçin kasap

  merhaba;arkadaşlar bende ygs itirazı için dilekçe yazdım ancak dilekçede evrak referans numarası 15 haneli,ancak aday işlemlerinde 15 haneli nasıl oluyor?bilgisi olan cevap verirse çok sevinirim , teşekkürler

  Cevapla
 20. burak koç

  merhaba arkadaşlar ygs itiraz formunun üccretii nere ne şekılde yatırıyoruz cevap verırsenız çok sevınırım arkadaşlar

  Cevapla
 21. Administrator Post author

  @fevzi
  dilekçeye cevap osym tarafından 2-3 ay sonra ancak gönderiliyor. Açıkcası dilekçe işide hikaye ! resmi süre 15 gün iken benim dilekçeme cevap 1.5 – 2 ay sonra geldi.

  Cevapla
 22. ata

  merhaba arkadaşlar benımsorunumda ygs ıle ılgılı bende ortaya cıktıgı gıbı puanların yanlış hesaplandıgını dusunuyorum genel amaclı dilekçe ye sorunumuzu talep kısmına mı yazıyoruz bu konuda bılgılendırebılırsenız tekrar çok sevınırım teşekkürler

  Cevapla
 23. fevzi

  ben dılekçeyi gonderdım osym ye gerı cevabını nasıl ogrene bılırımmm

  Cevapla
 24. hediye

  ygs sınavında tc kimlik numaralarımız görevliler tarafından sildirildi. sınavımızın geçersiz olma ihtimali varmış. bu nedenle ösym ye dilekçe göndermemiz gerekiyor. nasıl gönderebilirim. lütfen yardım edin.

  Cevapla
 25. hüseyin

  binde bidaha gönderirim yoksa kendimden süphe etmm gerek

  Cevapla
 26. Administrator Post author

  hüseyin bey benimde dilekçeme cevap gelmedi, birkaç forum sitesinden inceledim de dilekçelerine cevap gelen arkadaşlar var.

  “Cevap kağıdınız incelenmiştir ancak herhangi bir hata blunamamıştır” gibi cevap alanlar olmuş. Pek bi umudum kalmadı açıkcası. :S

  Cevapla
 27. derya

  merhaba benimde 14 doğrum yanlış görünüyor dilekçemi gönderdim cvp bekliyorum siz dava açarım demişsiniz avukat bulursanız banada söylemrisiniz rica etsem bende dava açmayı düşünüyorum çok emek harcadım sınav için katipliğe başvuramıyorum osym nin yanlışı yüzünden inş. istedğimiz cvp en kısa zamanda gelir.

  Cevapla
 28. Administrator Post author

  malesef, halen bir cevap gelmedi ösym’yin telefonunu aradım, 20 gün dilekçe hakkı var mutlaka bir cevap dönülür dediler…

  Cevapla
 29. hüseyin

  ya ben 70 olsun razıyım 🙂 ama 14 ocaktan önce belli olsun

  Cevapla
 30. Administrator Post author

  inanki hüseyin kardeş bende aynı durumdayım :S dilekçeye bir cevap gelecek mi ? yada gerçekten bir hata olduğunu tesbit ederlerse bizim puanlarımızı yeniden düzenleyecekler mi ? hiçbir fikrim yoktur. Sadece sonuçlar açıklandığı günden bu yana gözüme uyku girmez oldu…

  Bizim puanları düzenlediler diyelim. Bu defa tüm puanlar etkilenir mi ? standart sapma dedikleri paunda bir değişiklik sözkonusu olmaz mı ?

  işler iyice arap saçına döndü. Cevap geldiğinde eğer bir netice alamazsam direk dava açacağım, o kadar başvuru yapılacak yer var şuanda ama puanlarımızda yanlışlık olduğu için tercih yapamıyoruz. Zamanımız geçiyor bunlar içinde, sonrasında mağduriyetim için gerekli tazminat davasını açmaya hazırlanıyorum. Şuanda avukat aramaktayım, daha önce bu tür ösym için itirazlar ile ilgilenmiş avukat bulmam gerekiyor ki bir sonuç alabileyim.

  Bir sitede okumuştum adamın birinin puanı 67 geliyor, dilekçe gönderiyor ama bir hata bulunamadı cevabı geliyor. Sonrasında mahkemeye başvuruyor ve hata olduğu tesbit ediliyor, davayı kazanıyor ve puanı 92ye çıkartılıyor. (ne kadar doğrudur bilemem ama ben sonuna kadar haklarımı kullanacağım)

  Cevapla
 31. hüseyin

  itirazı yolladım bugun sonuç olarak arada ucurum var taiki ben 68.470 aldım ama adalet bakanlıgı memur alımları için baraj 70 ve son başvuruları 14 ocak yani 11 günüm var sonuç yetişirmi acaba

  Cevapla
 32. Administrator Post author

  benim burda süre belirtmeme gerek yoktur çünki; zamanla yarışıyoruz ! ne kadar erken dilekçe gönderirsen o kadar kısa sürede cevap alırsın tercih zamanına yetişebilirsin. Bu nedenle son gün ne zaman diye sormak mantıksız. Cevaplar açıklanalı zaten toplasan 4-5 gün oldu.

  Neyse itirazı olan dilekçesini göndersin. Gelecek cevaplarıda yine burada yazmayı unutmayın. Ona göre yasal yollardan hakkımızı aramaya devam ederiz.

  Cevapla
 33. hasan

  Peki siz cevap yazmak için nye bekledinz bende onu anlamadım? sorum cok mantıklıdır.cünkü herseyın bir suresi vardır suresi dışında yazıp yollamanın bir anlamı yoktur.belirtmemeniz eksikliktır. Bir cok forum sitesinde bu soruluyor ayrıca gerekli bilgileri zaten yazmışsınz soracak brsey yoktu teşekkurler.

  Cevapla
 34. esra

  gönderdiğiniz dilekçeden bir sonuç alırsanız lütfen yazın.bende sonuç alırsam yazarım.inşallah sonuç alırız

  Cevapla
 35. esra

  arkadaşlar eğer doğrularınızdan eminseniz itiraz dilekçesini en kısa zamanda gönderin.ben hakkımı sonuna kadar arıyacam

  Cevapla
 36. esra

  dilekçemi yazdım yarın gönderecem yardımlarınız için çok ama çok saolun.inşallah bir netice alırız.ben eminim 14 sorumunda doğru olduğuna.netice çıkmazsa tekrar dilekçe gönderecem gerekirse ankaraya giderim en çare mahkemede hakkımı ararım.hakkımı sonuna kadar arıyacam umutla ailem memur olmamı bekliyorlar ailemin tek umudu benim.1 yıl gece gündüz insanlardan kendimi soyutlayarak gözümü kırpmadan ders çalıştım.hakkımı arıyacam sonuna kadar.bugün sınav yapsalar korkmadan tekrar kpss ye girerim paraya bakarak kopya çekenleride allaha havale ediyorum.inşallah benim gibi emek harcayan herkesi Mevlam devlet kapısını açsın

  Cevapla
 37. Administrator Post author

  30 gün diye biliyorum. Madem itiraz edeceksin ne bekliyorsun daha onu anlamadım ? Son gün olmasını mı bekliyorsun ?

  Nasıl dilekçe gönderilecek yazdım açıkca. İtiraz edecekler beklemesin gödnersin kiii en azından tercihlere kadar belki bir sonuç alırız.

  Cevapla
 38. Administrator Post author

  esracım ben sonuçlar açıklandıktan 1 gün sonra hemen gönderdim dilekçemi. Ne kadar erken gönderirsen o kadar iyi olur.

  Geç kalmış sayılmazsın gönder dilekçeni. Bu işin için var birşey, bu kadar adamda 15-20 net eksikliği olamaz. Mutlaka bir yanlışlık var.

  Cevapla
 39. esra

  o zaman önlisanstan giran arkadaşlarınmı D kiatpçığında sorun var anlamadım.artık düşünemiyorum nefes alamıyorum çok çalıştım beklediğim sonuç bu deildi.ben 14 sorumun doğru olduğundan eminim.hocam pazartesi salıya kadar dilekçemi göndersem geç kalmış olurmuyum.gerekirse ankara ösym bürosuna dahi giderim ailemin tek umudu benim kpss kazanmak için çok emek harcadım ama ösym insanların ne şartlarda bu sınava hazırlandığını bilmiyor.ailemin durumu olmadığından ünv okuyamadım.bizim tek umudumuz kpss bunu ösym anlamıyor malasef

  Cevapla
 40. hasan

  kaç gun içnde itraz etmemız gerekyor son gun nedir???????????

  Cevapla
 41. imdat aydoğan

  slm aynı problem bizdede var.10 ne t eksik geldi

  Cevapla
 42. esra

  yalnız ben ortaöğretim mezunuyum sınava oratöğretimden girdim.bahsettiğiniz D kitapçığı önlisansmı,ortaöğretimmi hocam benim kitapçık D idi.hakkımızı yedilerse Mevlam kimsenin hakkını kimsede bırakmasın inş….

  Cevapla
 43. esra

  çok saolun.benim kitapçıkta D idi.genel kültürden de 46 doğru 14 yanlış varken 42 doğru 18 yanlış çıktı genel yetenekte 13 matematik yaptım 3 yanlış 10 mat doğrum vardı ama matematik netlerimin hepsi yanlış görünüyor ben loto toto yapmadım aylarca bu sınava hazırlandım ailemin tek umudu olduğum için çok çalıştım.inşallah göndereceğim dilekçem işleme konur kendim için deil ailem için atanmak istiyorum Mevlam emek harcayan hakkı yenen herkese ekmek kapısı açsın

  Cevapla
 44. ÇİĞDEM

  itiraz etmek için normal kendimiz dilekçe yazıp ğöndersek olmazmı ösym nin dilekçesini nereden bulacaz

  Cevapla
 45. hasan

  kaç gun içinde itiraz etmemız gerekiyor zamanımız ne kadar?

  Cevapla
 46. HASAN

  ustad kolay gelsin.Benimde genel kültür den yanlış sayım fazla geldi.Şimdi 38 doğru 17 yanlış görünüyor.Ben 55 soru işaretlemedim ki,doğru sayımdan pek muzdarip değilim ancak yanlış sayım fazla.

  Cevapla
 47. Administrator Post author

  sevgili esra dilekçe ile ilgili tüm işlemler yukarıda yazıyor zaten. Yinede sırası ile tekrar yazıyım.

  -kpss klavuzundaki hesap numarasına dilekçe ücreti olan 5tl yatır.
  -klavuzdaki genel amaçlı dilekçe örneğini yazıcıdan çıktı al ve doldur.
  -ais.osym.gov.tr giriş yaparak evrak referans numarası al ve bu numarayıda dilekçene ekle.
  -ptt aps ile dilekçeni Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi
  Başkanlığına, 06538 Bilkent/ANKARA adresine gönder.

  işlem bu kadar sonrasında beklemek kalıyor. Başka sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışayım ?

  Ve en önemlisi netlerinde eksiklik olduğunu söyleyen arkadaşların %90ı D Kitapçığını kullananlar. Benim kitapçıkda D ve 25-30 netim eksik…

  Cevapla
 48. esra

  itiraz dilekçesi gönderecem ama dilekçemin kabul görmesi için dilekçeyi gönderme aşamasında ne yapmam lazım bilmiyorum ne olur yardımcı olun

  Cevapla
 49. esra

  nasıl dilekçe göndereceğimi bilmiyorum ne olursunuz yardımcı olun matematikten 10 netim vardı ama hepsi yanlış görünüyor.sınaın ertesi günü hemen sorularıma baktım yetmedi 15 gün boyunca soruları tek tek inceledim iyice emin olmak için 84_85 beklerken 75 puan geldi iki gündür göz pınarlarım kurudu yaşayan bir ölüyüm.çok çalıştım gecemi gündüzüme kattım çünkü ailemin tek umudu benim.dilekçemin kabul görmesi için dilekçe yazma aşaması nasıl allah rızası için yardımcı olun

  Cevapla
 50. Administrator Post author

  inanın bende şoktayım. 20 genel yetenek 10 genel kültür ortalama 30 doğru sayım eksik. Çok fazla bir puan beklemiyordum ama bu kadarda düşük bir puan hiç ummuyordum. Cevaplarımı hatırlıyorum sınavdan 1 gün sonra kontrol ettim. Sonuçları görünce şaşırdım açıkcası. :S

  Mutlaka dilekçe göndereceğim, bu kadarda saçmalık olamaz.

  Cevapla
 51. Hamdi BAYIR

  ben sınavda C grubuydum… Ve sınavdan sonra soruların %99 hatırlıyordum…. Sorular çıkınca hemen çözdüm ve ortalama olarak 88 ile 92 puan arasıda hesapladım… Gelen puanım 67 çok enterasan hemen itiraz edicem…. Okadar hazırlandım bu imkansız

  Cevapla
 52. Administrator Post author

  Eklemeyi unutmuşum.

  Genel amaçlı dilekçeye ais.osym.gov.tr giriş yaparak Evrak Referans Numarası alacaksınız ve bu numarayı genel amaçlı dilekçeye ekleyeceksiniz. Yoksa dilekçe işleme konmaz.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir