Ösym Sınav Sonuçlarına İtiraz

Kpss vb. sınavı sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi, öğrenim durumunun değişmesi vb. durumlar için ösym’ye dilekçe gönderilebilir. (ÖĞRENCİ SEÇME ve YERLEŞTİRME MERKEZİ BAŞKANLIĞINA Bilkent / ANKARA)

Sınav sonuçlarına itiraz ve sonuçların tekrar değerlendirilmesi isteği için Genel Amaçlı Dilekçe Örneğinden faydalanacağız.

ÖSYM hazır olarak dilekçe örneğini sitesinde yayınlamış bu dilekçeyi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kpss başvuru klavuzunda yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken dilekçeyi yazıcıdan çıktı alıp gerekli alanları doldurarak ptt aracılığı ile ösymye göndermek. Genel amaçlı dilekçe örneğine http://www.osym.gov.tr/dosya/1-56369/h/dilekceornegi.pdf buradan ulaşabilirsiniz.

Benim sınav sonuçlarım da da %99 bir yanlışlık olduğu için ben yarın bir dilekçe göndereceğim. Genel yetenek alanında 18-20 adet, genel kültür alanında ise 8-10 adet doğru sayım eksik görünüyor (toplamda 26-30 adet doğru sayım eksik !).

ÖSYM dilekçe hakkında sormak istediklerinizi konu altındaki yorum alanından belirtirseniz kısa sürede bilgim dahilinde sizlere yanıt vermeye çalışacağım.

“Ösym Sınav Sonuçlarına İtiraz” üzerine 59 yorum

 1. Ne gariptir değil mi arkadaşlar… Biz bu sınav sonuçlarına itiraz ettiğimiz dönem, tam da fetönün soruları çaldığı zamanmış !

  Aradan yıllar geçti işin kokusu sonradan çıktı ortaya.
  Olan sadece emeklerimize oldu.

  Cevapla
 2. merhaba ben az önce ygs sonucuma baktım ama maalesef barajı geçememişim bu ne demek oluyor,ben hesapladıgımda 45 net yapıyoru buda yaklaşık 250 puan yapar ama benim puanım 133 lütfen cevap kagıdımın yeniden degerlendirilmesini istiyorum:((((

  Cevapla
 3. mrb 2012 de ygs ye başvururken öğrenim bilgilerimde yanlışlık oldu 2013de ygs ye başvurduğumda başvuru merkezine gidip düzeltebilirmiyim yoksa dilekçe yazmam gerekiyormu ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 4. mrb benim puanım kpss puanım hesapladığımdan 7..8puan aşağısı geldi.ama emin de değilim.itirz dilekçesi yazıp yazmamakta karasızım.sizce ne yapmalıyım??

  Cevapla
 5. arkadaşlar mrb bende ygs itiraz dilekçesi verdim ama sonucumda hala bi değişiklik yok ve yarın lys başvuruları bitiyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. sonucların ne zman belli olacagı hakkında bi bilginiz var mı ?

  Cevapla
 6. Konuyu açtıktan sonra unutmuşum yazmayı. Arkadaşlar bende kpss için itiraz dilekçesi gönderdim ancak cevap 2,5 ay sonra geldi 🙂 Yani onlar cevap verdiğinde zaten tüm tercihler bitmişti…

  Kısacası dilekçe gönderip cevap beklemek yerine, umarım dilekçe gönderecek bir durumla hiç karşılaşmazsınız. 2-3 ay sonra dilekçeye cevap geldiğinde insanın morali bozuluyor. Hiç cevap vermeselerdi daha iyiydi. Zaten 2-3 ay geçiyor aradan tam unutuyorsunuz bi bakmışsınız postacı elinde bir zarfla geliyor. ÖSYM 🙂 Film gibi bir ülkeyiz. Koy koy izle.

  Cevapla
 7. iyi günler bende ösym dilekçe gönderdim ama hala cvp gelmedi. ne yapabilirim sizce ben ve birçok arkadaşımın doğru ve yanlışları aynı oranda ne yapabilrim ya

  Cevapla
 8. arkadaşalr ben gönderdim fakat 10 günü geçti ve halen bana dönen olmadı ve sistemde puanımla alakalı birşey değişmedi.. bu kadar zaman geçmesi doğal mıdır yoksa napabilirim ?? bu konu hakkında fikri olan var mıdır acaba ?

  Cevapla
 9. Bende 2011 ygs puanımın yalnış hesaplandığı kanısındayım.Bundan dolayı itiraz dilekçemi yazdım.Pazartesi günü ptt den aps ile itiraz dilekçemi göndereceğim.İtiraz dilekçeleri 27 mayısa kadar işleme alınacak.Konuyla ilgililenenler acele edin.

  Cevapla
 10. ben henüz dilekçe yazmadım ve kafam çok karışık puanımın az geldiğini düşünüyorum acaba dilekçe yazmak için ne kadar zamanım var yani belli bir zaman içinde mi itiraz edebiliyoruz bunu öğrenmek istiyorum geç olmadıysa bnde dilekçe yazacağım bilgisi olan cevap yazabilir mi?

  Cevapla
 11. ygs itiraz dilekçesi on beş gün içnde belli olcak ve bu durum sonucunda lys kayıtlarıda yarın son buluo bu durum nsıl bi çözüme kavuşacak lys kayıt süresi uzarmı

  Cevapla
 12. sayın öysm başkanımız benim soru kitapçığımda 20 ye yakın netim çıkmamış kitapçığımın tekrardan gözden geçirilmesini istiyorum saygılarımla………..

  Cevapla
 13. ben ayşemin salık 2011 ÖSYM sınav kağıdımın tekrar okunmasını istiyorum bilgilerinize arz ederim.

  Cevapla
 14. peki dilekçeyi cıkartım ösymnin hesabına felan para yatırmak gerekiyormu yoksa ptt direk gönderebiliyormuyuz. Hangi adrese gönderiyoruz onuda yazarmısınız acil olarak.Teşekkür ederim .

  Cevapla
 15. merhaba;arkadaşlar bende ygs itirazı için dilekçe yazdım ancak dilekçede evrak referans numarası 15 haneli,ancak aday işlemlerinde 15 haneli nasıl oluyor?bilgisi olan cevap verirse çok sevinirim , teşekkürler

  Cevapla
 16. merhaba arkadaşlar ygs itiraz formunun üccretii nere ne şekılde yatırıyoruz cevap verırsenız çok sevınırım arkadaşlar

  Cevapla
 17. merhaba arkadaşlar benımsorunumda ygs ıle ılgılı bende ortaya cıktıgı gıbı puanların yanlış hesaplandıgını dusunuyorum genel amaclı dilekçe ye sorunumuzu talep kısmına mı yazıyoruz bu konuda bılgılendırebılırsenız tekrar çok sevınırım teşekkürler

  Cevapla
 18. ygs sınavında tc kimlik numaralarımız görevliler tarafından sildirildi. sınavımızın geçersiz olma ihtimali varmış. bu nedenle ösym ye dilekçe göndermemiz gerekiyor. nasıl gönderebilirim. lütfen yardım edin.

  Cevapla
 19. hüseyin bey benimde dilekçeme cevap gelmedi, birkaç forum sitesinden inceledim de dilekçelerine cevap gelen arkadaşlar var.

  “Cevap kağıdınız incelenmiştir ancak herhangi bir hata blunamamıştır” gibi cevap alanlar olmuş. Pek bi umudum kalmadı açıkcası. :S

  Cevapla
 20. merhaba benimde 14 doğrum yanlış görünüyor dilekçemi gönderdim cvp bekliyorum siz dava açarım demişsiniz avukat bulursanız banada söylemrisiniz rica etsem bende dava açmayı düşünüyorum çok emek harcadım sınav için katipliğe başvuramıyorum osym nin yanlışı yüzünden inş. istedğimiz cvp en kısa zamanda gelir.

  Cevapla
 21. inanki hüseyin kardeş bende aynı durumdayım :S dilekçeye bir cevap gelecek mi ? yada gerçekten bir hata olduğunu tesbit ederlerse bizim puanlarımızı yeniden düzenleyecekler mi ? hiçbir fikrim yoktur. Sadece sonuçlar açıklandığı günden bu yana gözüme uyku girmez oldu…

  Bizim puanları düzenlediler diyelim. Bu defa tüm puanlar etkilenir mi ? standart sapma dedikleri paunda bir değişiklik sözkonusu olmaz mı ?

  işler iyice arap saçına döndü. Cevap geldiğinde eğer bir netice alamazsam direk dava açacağım, o kadar başvuru yapılacak yer var şuanda ama puanlarımızda yanlışlık olduğu için tercih yapamıyoruz. Zamanımız geçiyor bunlar içinde, sonrasında mağduriyetim için gerekli tazminat davasını açmaya hazırlanıyorum. Şuanda avukat aramaktayım, daha önce bu tür ösym için itirazlar ile ilgilenmiş avukat bulmam gerekiyor ki bir sonuç alabileyim.

  Bir sitede okumuştum adamın birinin puanı 67 geliyor, dilekçe gönderiyor ama bir hata bulunamadı cevabı geliyor. Sonrasında mahkemeye başvuruyor ve hata olduğu tesbit ediliyor, davayı kazanıyor ve puanı 92ye çıkartılıyor. (ne kadar doğrudur bilemem ama ben sonuna kadar haklarımı kullanacağım)

  Cevapla
 22. itirazı yolladım bugun sonuç olarak arada ucurum var taiki ben 68.470 aldım ama adalet bakanlıgı memur alımları için baraj 70 ve son başvuruları 14 ocak yani 11 günüm var sonuç yetişirmi acaba

  Cevapla
 23. benim burda süre belirtmeme gerek yoktur çünki; zamanla yarışıyoruz ! ne kadar erken dilekçe gönderirsen o kadar kısa sürede cevap alırsın tercih zamanına yetişebilirsin. Bu nedenle son gün ne zaman diye sormak mantıksız. Cevaplar açıklanalı zaten toplasan 4-5 gün oldu.

  Neyse itirazı olan dilekçesini göndersin. Gelecek cevaplarıda yine burada yazmayı unutmayın. Ona göre yasal yollardan hakkımızı aramaya devam ederiz.

  Cevapla
 24. Peki siz cevap yazmak için nye bekledinz bende onu anlamadım? sorum cok mantıklıdır.cünkü herseyın bir suresi vardır suresi dışında yazıp yollamanın bir anlamı yoktur.belirtmemeniz eksikliktır. Bir cok forum sitesinde bu soruluyor ayrıca gerekli bilgileri zaten yazmışsınz soracak brsey yoktu teşekkurler.

  Cevapla
 25. gönderdiğiniz dilekçeden bir sonuç alırsanız lütfen yazın.bende sonuç alırsam yazarım.inşallah sonuç alırız

  Cevapla
 26. arkadaşlar eğer doğrularınızdan eminseniz itiraz dilekçesini en kısa zamanda gönderin.ben hakkımı sonuna kadar arıyacam

  Cevapla
 27. dilekçemi yazdım yarın gönderecem yardımlarınız için çok ama çok saolun.inşallah bir netice alırız.ben eminim 14 sorumunda doğru olduğuna.netice çıkmazsa tekrar dilekçe gönderecem gerekirse ankaraya giderim en çare mahkemede hakkımı ararım.hakkımı sonuna kadar arıyacam umutla ailem memur olmamı bekliyorlar ailemin tek umudu benim.1 yıl gece gündüz insanlardan kendimi soyutlayarak gözümü kırpmadan ders çalıştım.hakkımı arıyacam sonuna kadar.bugün sınav yapsalar korkmadan tekrar kpss ye girerim paraya bakarak kopya çekenleride allaha havale ediyorum.inşallah benim gibi emek harcayan herkesi Mevlam devlet kapısını açsın

  Cevapla
 28. 30 gün diye biliyorum. Madem itiraz edeceksin ne bekliyorsun daha onu anlamadım ? Son gün olmasını mı bekliyorsun ?

  Nasıl dilekçe gönderilecek yazdım açıkca. İtiraz edecekler beklemesin gödnersin kiii en azından tercihlere kadar belki bir sonuç alırız.

  Cevapla
 29. esracım ben sonuçlar açıklandıktan 1 gün sonra hemen gönderdim dilekçemi. Ne kadar erken gönderirsen o kadar iyi olur.

  Geç kalmış sayılmazsın gönder dilekçeni. Bu işin için var birşey, bu kadar adamda 15-20 net eksikliği olamaz. Mutlaka bir yanlışlık var.

  Cevapla
 30. o zaman önlisanstan giran arkadaşlarınmı D kiatpçığında sorun var anlamadım.artık düşünemiyorum nefes alamıyorum çok çalıştım beklediğim sonuç bu deildi.ben 14 sorumun doğru olduğundan eminim.hocam pazartesi salıya kadar dilekçemi göndersem geç kalmış olurmuyum.gerekirse ankara ösym bürosuna dahi giderim ailemin tek umudu benim kpss kazanmak için çok emek harcadım ama ösym insanların ne şartlarda bu sınava hazırlandığını bilmiyor.ailemin durumu olmadığından ünv okuyamadım.bizim tek umudumuz kpss bunu ösym anlamıyor malasef

  Cevapla
 31. yalnız ben ortaöğretim mezunuyum sınava oratöğretimden girdim.bahsettiğiniz D kitapçığı önlisansmı,ortaöğretimmi hocam benim kitapçık D idi.hakkımızı yedilerse Mevlam kimsenin hakkını kimsede bırakmasın inş….

  Cevapla
 32. çok saolun.benim kitapçıkta D idi.genel kültürden de 46 doğru 14 yanlış varken 42 doğru 18 yanlış çıktı genel yetenekte 13 matematik yaptım 3 yanlış 10 mat doğrum vardı ama matematik netlerimin hepsi yanlış görünüyor ben loto toto yapmadım aylarca bu sınava hazırlandım ailemin tek umudu olduğum için çok çalıştım.inşallah göndereceğim dilekçem işleme konur kendim için deil ailem için atanmak istiyorum Mevlam emek harcayan hakkı yenen herkese ekmek kapısı açsın

  Cevapla
 33. itiraz etmek için normal kendimiz dilekçe yazıp ğöndersek olmazmı ösym nin dilekçesini nereden bulacaz

  Cevapla
 34. ustad kolay gelsin.Benimde genel kültür den yanlış sayım fazla geldi.Şimdi 38 doğru 17 yanlış görünüyor.Ben 55 soru işaretlemedim ki,doğru sayımdan pek muzdarip değilim ancak yanlış sayım fazla.

  Cevapla
 35. sevgili esra dilekçe ile ilgili tüm işlemler yukarıda yazıyor zaten. Yinede sırası ile tekrar yazıyım.

  -kpss klavuzundaki hesap numarasına dilekçe ücreti olan 5tl yatır.
  -klavuzdaki genel amaçlı dilekçe örneğini yazıcıdan çıktı al ve doldur.
  -ais.osym.gov.tr giriş yaparak evrak referans numarası al ve bu numarayıda dilekçene ekle.
  -ptt aps ile dilekçeni Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi
  Başkanlığına, 06538 Bilkent/ANKARA adresine gönder.

  işlem bu kadar sonrasında beklemek kalıyor. Başka sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışayım ?

  Ve en önemlisi netlerinde eksiklik olduğunu söyleyen arkadaşların %90ı D Kitapçığını kullananlar. Benim kitapçıkda D ve 25-30 netim eksik…

  Cevapla
 36. itiraz dilekçesi gönderecem ama dilekçemin kabul görmesi için dilekçeyi gönderme aşamasında ne yapmam lazım bilmiyorum ne olur yardımcı olun

  Cevapla
 37. nasıl dilekçe göndereceğimi bilmiyorum ne olursunuz yardımcı olun matematikten 10 netim vardı ama hepsi yanlış görünüyor.sınaın ertesi günü hemen sorularıma baktım yetmedi 15 gün boyunca soruları tek tek inceledim iyice emin olmak için 84_85 beklerken 75 puan geldi iki gündür göz pınarlarım kurudu yaşayan bir ölüyüm.çok çalıştım gecemi gündüzüme kattım çünkü ailemin tek umudu benim.dilekçemin kabul görmesi için dilekçe yazma aşaması nasıl allah rızası için yardımcı olun

  Cevapla
 38. inanın bende şoktayım. 20 genel yetenek 10 genel kültür ortalama 30 doğru sayım eksik. Çok fazla bir puan beklemiyordum ama bu kadarda düşük bir puan hiç ummuyordum. Cevaplarımı hatırlıyorum sınavdan 1 gün sonra kontrol ettim. Sonuçları görünce şaşırdım açıkcası. :S

  Mutlaka dilekçe göndereceğim, bu kadarda saçmalık olamaz.

  Cevapla
 39. ben sınavda C grubuydum… Ve sınavdan sonra soruların %99 hatırlıyordum…. Sorular çıkınca hemen çözdüm ve ortalama olarak 88 ile 92 puan arasıda hesapladım… Gelen puanım 67 çok enterasan hemen itiraz edicem…. Okadar hazırlandım bu imkansız

  Cevapla
 40. Eklemeyi unutmuşum.

  Genel amaçlı dilekçeye ais.osym.gov.tr giriş yaparak Evrak Referans Numarası alacaksınız ve bu numarayı genel amaçlı dilekçeye ekleyeceksiniz. Yoksa dilekçe işleme konmaz.

  Cevapla

Yorum yapın