Kimlik Kayıp, Ne Yapılmalı

Nüfus cüzdanını kaybedenlerin yapması gerekenler, aslında çok basit. Hiç zaman kaybetmeden ikametgah adreslerinin bulunduğu muhtarlığa giderek, Muhtardan alacakları “Kayıp Nüfus Cüzdanı Talep Formu” nu doldurup, muhtara onaylatarak, bu form ve 3 adet vesikalık fotografla nüfus müdürlüğüne giderek yeni nüfus cüzdanı başvuruları yapmaları gerekir. Nüfus müdürlüğüne giderken, ehliyet, pasaport, kaybettiğiniz kimliğin fotokopisi vb. bir belge yanınızda bulundurursanız işiniz daha kolay olur. (Kaybettiğim kimliğin fotokopisini nereden bulabilirim diyorsanız, daha önce çalıştığınız bir iş yerinden ssk girişi yapan yaptırırken mutlaka kimlik fotokopisi vermiştirsiniz. Buralardan temin edebilirsiniz.)

ÖNEMLİ: Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi fark eder etmez, karakola giderek, kimliğinizi kaybettiğinizi belirterek mutlaka bir tutanak tutturunuz.

NOT: Bazı uyanıklar, kimliği kaybettim demektense, kimliği çaldırdım demeyi tercih ediyorlar. Nedeni ise, kimliği kaybettiğinizde yenileme için ücret ödüyorsunuz. (Tutardan tam emin değilim ancak; 2015 itibariyle 80-90 TL arası) Çaldırdım dediğinizde ücret ödemiyorsunuz ama kaybettim demekle çaldırdım demek arasında çok ince bir çizgi var. Uyanıklık yapmayı denerken başınızı derde sokmamanızı tavsiye ederiz. Nüfus cüzdanınız nasıl kaybolduysa aynen o şekilde ifade verip tutanak tutturunuz. Çünkü; o kimlik ile yapacakları en ufak bir suçta sizin ifadenize bakılacaktır.

Buraya kadar olan bölümde, kimliğinizi kaybettiğinizde standart yapmanız gerekenleri açıkladık.

Her ihtimale karşı nüfus cüzdanı kayıp durumunu biraz daha ciddiye almanız gerekiyor. Neden mi ?

– Sizin adınıza Kredi veya Kredi Kartı alabilirler,
– Herhangi bir suç işleyerek, kimliğinizi olay yerinde bırakabilirler (uzun süre başınız ağrır)
– Adınıza sim kartı alabilirler.
– vb.

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizde gazeteye ilan vermenizde istenebilir. Çoğu kez gazeteye ilan vermek mecbur değildir. (Gazeteye ilan vermek konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bunu sizin adınıza yapabiliriz. Konu altındaki yorum bölümünden bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir